Recenzja książki „Heart of Tango”

/For English please change the language in options/

Autor recenzji: Małgorzata Halaba.

Buenos Aires, lata 20. Ubiegłego wieku. Dziewiętnastoletnia Natalia mieszka z ojcem w ubogiej dzielnicy La Boca, prowadzi dom, a wolny czas spędza z koleżankami, ucząc się tanga. I marzy, że może kiedyś uda się zatańczyć ten taniec z mężczyzną. Wielkimi krokami zbliża się dzień jej ślubu z El Rojo, dużo starszym imigrantem z Niemiec. Natalia sama nie wie, czy kocha tego potężnego rudzielca, ale przecież porządna dziewczyna musi wyjść za mąż. A miłość? Cóż, to pewnie tylko wymysł sentymentalnych pisarek, a El Rojo to dobry człowiek. Ale los płata figla – w przeddzień ślubu Natalia poznaje Diego – chociaż „poznaje” to za dużo powiedziane. Tu wystarcza jedno spojrzenie, aby zrozumieć, że z tą miłością to żadna przesada. Diego w dzień pracuje w gazecie, w nocy tańczy tango. Przez przypadek jest mu dane zatańczyć z Natalią na jej weselu i ta jedna tanda wystarcza, aby oboje mieli pewność – tak, są dla siebie stworzeni, ale nigdy nie będą mogli być razem. Nie wiedzą, że jeszcze kiedyś zatańczą, żeby potem rozstać się na zawsze. Spotkają się dopiero wiele lat później, w innym miejscu, w innych czasach, na innej milondze, jako zupełnie inni ludzie. Nie zmieni się tylko jedno – ich tango.

To piękna, smutna, magiczna opowieść o miłości. I o tangu – jak ważne może być w życiu; że bywa przepustką do lepszego świata, spełnieniem, marzeniem, miłością, ale też rozpaczą, tęsknotą i śmiercią. Książka Barceló to także żywy obraz tętniącego życiem Buenos Aires początków poprzedniego stulecia, tej mekki imigrantów z całego świata, którzy tu właśnie przyjechali szukać swojego przeznaczenia.

No i wreszcie – można w niej znaleźć jeden z najpiękniejszych opisów idealnego zespolenia w tańcu: „Była niczym jedwabna chusta, szczelnie okrywająca moje ciało, jak ogarniający mnie płomień… Mądry płomień – taki, który rozumie każdy mój ruch; którego gorąco czuję przy każdym kroku, każdym obrocie. Tańczyliśmy, a nasze oddechy stawały się coraz szybsze. Czułem, że wpadam w otchłań, w której najchętniej pozostałbym na zawsze.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *