Ćwiczenie 1 – Stopy podstawą stabilności w tańcu :-)

Stań na lekko rozstawionych nogach (mniej więcej na szerokość bioder). Zewnętrzne krawędzie stóp ustaw równolegle do siebie. Przenieś ciężar na śródstopie.

Spróbuj teraz maksymalnie rozluźnić palce u nóg, tak jakbyś chciał dotknąć podłogi całą ich powierzchnią (palce mogą wtedy sprawiać wrażenie dłuższych niż na co dzień). Gdy uda ci się to zrobić, zacznij kołysać się całym ciałem delikatnie w przód i tył. Staraj się nie przekraczać punktu, w którym tracisz równowagę. Badaj zakres swojego ruchu i spróbuj zapamiętać, jak bardzo możesz wyjść poza swoją oś w każdym z tych kierunków.

Następnie napnij mocno palce u nóg, tak jakbyś na siłę chciał(a) „złapać” nimi podłogę (palce powinny się wtedy lekko podkurczyć a’la „szpony”) i znów rozpocznij delikatne bujanie – w przód i w tył.

Teraz spróbuj kołysania na zmianę: raz z rozluźnionymi palcami u nóg, a później ze spiętymi.

Czujesz różnicę między pierwszym i drugim sposobem wykonywania ćwiczenia? W której wersji zakres ruchu i Twoja stabilność jest większa?

Spróbuj wykonać ćwiczenie w samych skarpetkach/baletkach oraz w butach. Zwróć uwagę na różnice jakie się pojawiają w każdej z wersji tego ćwiczenia.


Kategoria ćwiczenia: chodzenie (osadzenie w podłodze)

Miejsce wykonywania ćwiczeń:  w domu, na przystanku itp.

Solo / w parze: solo

Narzędzia potrzebne do ćwiczenia: brak

Co poprawisz w tangu dzięki temu ćwiczeniu: Lepsza równowaga w tańcu dzięki lepszemu kontaktowi z podłogą


Uwaga 1: Przed wykonywaniem każdego ćwiczenia opublikowanego na tym blogu, jeżeli nie jesteś pewny, czy na pewno możesz je wykonać w sposób bezpieczny dla własnego ciała – skonsultuj się proszę ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą.

Uwaga 2: Jeżeli opis wykonania ćwiczenia nie jest dla Ciebie zbyt jasny lub masz dodatkowe pytania – wyślij proszę do mnie maila na adres: szymon@twototango.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *