B-TWET FAQ

Jak często należy wykonywać ćwiczenia B-TWET?

Wydaje się, że tutaj odpowiedź jest prosta i oczywista – jak najczęściej (!)

Wystarczy moim zdaniem poświęcić przez jakiś okres kilkanaście minut dziennie by w końcu pojawił się efekt (pierwsze rezultaty powinny pojawić się już po miesiącu). Oczywiście im dłuższy jednorazowy czas wykonywania danego ćwiczenia tym lepiej, ale kluczem do sukcesu jest tutaj oczywiście regularność.

Zresztą wydaje się, iż stosunkowo łatwo jest wygospodarować te kilka lub kilkanaście minut w ciągu dnia. Poza tym wiele ćwiczeń B-TWET można wykonywać niejako przy okazji innych czynności (np. podczas spacerów). To także ułatwia znalezienie czasu na ich wykonywanie.

Czy ćwiczenie z partnerem jest bardziej efektywne niż trening solo?

Oczywiście ćwiczenie z drugą osobą przynosi wiele korzyści (szerszy repertuar ćwiczeń, informacja zwrotna  itp.)

Istnieje jednak dużo solowych ćwiczeń B-TWET, do wykonania których nie potrzebujesz drugiej osoby. Wiele z nich zresztą (w szczególności te na oś) lepiej wykonywać samemu – bez pomocy ze strony partnera, gdyż umiejętność samodzielnego utrzymania równowagi znacznie ułatwia poprawne wykonanie figury podczas tańca w parze.

Które ćwiczenie B-TWET jest najskuteczniejsze?

To które robisz najczęściej :)

Ale mówić już zupełnie serio… Każdy z Was jest na innym etapie rozwoju tanecznego. I to powoduje, że nie da się dokładnie określić (bez dokładniejszej analizy) tego, co przyniesie danej osobie największą korzyść. Warto w każdym razie eksperymentować i próbować co jakiś czas nowego ćwiczenia B-TWET.

Na pewno ważne jest to, aby ćwiczyć regularnie. A urozmaicanie treningów o nowe ćwiczenia na pewno pomoże Ci wyeliminować z nich nudę, co powinno pozytywnie wpłynąć na większą systematyczność ich wykonywania. Przynajmniej przez jakiś czas :)

Czy można faktycznie wykonywać ćwiczenia B-TWET tańcząc na milondze? Na czym to tak naprawdę polega?

Tak. Można :) Ćwiczenia B-TWET, które można praktykować w ten sposób znajdziesz już niedługo na stronie w kategorii: Miejsce wykonywania ćwiczeń => Na milongę

Pamiętaj tylko proszę o tym by podczas milongi wykonywać jedno, góra dwa ćwiczenia.

Wynika to z dwóch podstawowych kwestii: po pierwsze próbując poprawić więcej elementów, możesz zacząć się koncentrować dużo bardziej na sobie zamiast na partnerze lub partnerce. A to najprawdopodobniej negatywnie wpłynie na jego lub jej „odczuwanie” tańca. W końcu tajemnicą poliszynela jest to, że na milondze komfort osoby, z którą tańczysz jest najważniejszy! Po drugie: po prostu bardzo trudno jest kontrolować świadomie więcej niż dwa elementy jednocześnie i przez to twój „milongowy trening” może nie odnieść spodziewanego skutku.

Inaczej na praktice. Tutaj z pomocą partnera możesz pozwolić sobie na ćwiczenie większej liczby elementów, ale i podczas takiego treningu zalecam umiar. Jednoczesne pilnowanie zbyt wielu szczegółów nigdy nie będzie bardzo efektywne.

Czy ćwicząc w domu lepiej wykonywać ćwiczenia B-TWET w skarpetkach, czy może jednak w butach do tanga?

Moim zdaniem każdy sposób ma swoje wady i zalety.

Ćwiczenie w samych skarpetkach (lub np. baletkach) na pewno dodatkowo pozwoli Ci doskonalić Twoje poczucie równowagi. Wynika to z faktu, iż ćwicząc w ten sposób musisz sobie radzić bez stabilizacji, jaką (bądź co bądź) daje podeszwa.

Trenowanie w butach ma z kolei tę niepowtarzalną zaletę, że jednak docelowo to właśnie w nich będziesz pojawiać się na milongach i po prostu warto umieć tańczyć mając je na nogach.


Kolejne pytania i odpowiedzi w trakcie przygotowywania :) Jeżeli chciałbyś spytać o coś konkretnego – zachęcam do kontaktu: szymon@twototango.pl.